Świdośliwa opis sprzedaż

Agnieszka Kącka
Gospodarstwo Rolne Kwalifikowana
Szkółka Roślin Jagodowych
tel. 663-737-015 i 697-812-580

Świdośliwa

łac.Amelanchier alnifolia, nazwa angielska "Saskatoon"

Świdośliwa podobnie jak aronia należy do rodziny różowate, podrodziny jabłkowe. Roślina uprawna pochodzi z Ameryki Północnej. Znanych jest jej około 25 odmian. Największe areały są w Kanadzie, w Europie - Finlandia, Litwa i Łotwa. Różnią się: smakiem - słodkość, zawartość antocyjanów, pora dojrzewania - od początku lipca do września, wysokością i pokrojem drzewka od odmian 1,5 - 2 m do 3- 4 m w wysokości, plonem od 6 do 10 ton z ha. Mniej bujne odmiany są zbierane kombajnami. Owoce są nieco większe od borówki, mają bardzo dobry smak. Roślina dodatkowo posiada również charakter dekoracyjny - wspaniale kwitnie, ładny zapach kwiatów, niektóre odmiany jesienią posiadają wspaniałe kolory liści (w różnych barwach czerwieni). Na dzień obecny problemem jest zdobycie sadzonek większości odmian świdośliwy w Polsce. Osobom zainteresowanym możemy przesłać dodatkowe informacje o świdośliwie w formie elektronicznej.

ODMIANY, ZASTOSOWANIA, UPRAWA, ZAGROŻENIA
CHOROBAMI
I SZKODNIKAMI


ODMIANY ŚWIDOŚLIWY

Zaledwie kilkanaście odmian jest w powszechnym stosowaniu. Popularne odmiany uprawiane na zachodniej półkuli to: Smoky, Thiessen, Notrhline, Honeywood, Nelson, Paleface, Forestburg, Moonlake Parkhill, Regent, Success, Prince William . Ciekawostka - owoce o białym kolorze ma odmiana Altaglow.

W naszym gospodarstwie uprawiamy odmianę Prince William:


Prince William -odmiana rozpoczyna owocowanie w połowie czerwca - owocuje równomiernie. Dorasta do 2,5 - 3 m. Wzrost początkowo pionowy, potem rozrasta się łukowo. Wytwarza odrosty ale przy odpowiedniej pielęgnacji można prowadzić roślinę w formie piennej. Owoce w zwartym gronie o średnicy od 12 mm (wielkość uzależniona od zasobności i wilgotności gleby). Owoce bardzo smaczne, słodkie dobre zarówno do przerobu (soki, dżemy) jak i w formie świeżej jako dodatek do deserów. W gospodarstwie próbowaliśmy również ich suszenia.

ZASTOSOWANIA ŚWIDOŚLIWY

Owoce spożywane są w stanie świeżym, lecz większość w Ameryce Północnej wykorzystywana jest przez przemysł przetwórczy. Zainteresowanie owocami świdośliwy wzrasta od czasu stwierdzenia, że zawierają one znaczne ilości antocyjanów o właściwościach przeciw utleniających (mogą wspomagać obronę organizmu przed rozwojem komórek rakowych). W większości odmian zbiór owoców może być wykonany jednorazowo, ponieważ rośliny dojrzewają równomiernie w gronach.

UPRAWA ŚWIDOŚLIWY

Roślina bardzo odporna na mróz. Może rosnąć w bardzo różnych warunkach. Nie lubi jedynie miejsc wyjątkowo suchych i nadzwyczaj podmokłych. Najlepsze gleby to gleby piaszczysto - gliniaste (odpowiadają rodzimym siedliskom), lekko kwaśne o Ph ok. 6,0 - 6,5.Okres owocowania - do 30 lat. Zaczyna owocować w 2 -4 roku po posadzeniu. Rozstaw przy posadzeniu: w rzędzie ok.1 m, pomiędzy rzędami minimalnie 3 - 4 m . Najlepsze sadzonki otrzymuje się dzięki sadzonkom in vitro. Inne sposoby to rozmnażanie z nasion, odrostów, sadzonki zielne, pół zdrewniałe i odkłady. Bardzo dobrze reaguje na sztuczne nawadnianie (najlepiej przy korzeniach). W zwalczaniu chwastów najlepiej stosować środki zawierające linuron. Cięcie ma dwa cele - usunięcie zniszczonych, chorych i zbyt gęstych gałęzi oraz pobudzenie do owocowania. Owoce powstają na ubiegłorocznych i starszych pędach. Silne cięcia następują po 6 - 8 latach po posadzeniu.

ZAGROŻENIE CHOROBAMI I SZKODNIKAMI

Świdośliwa nie wymaga specjalnych zabiegów ochronnych. Dobrze radzi sobie w naszych warunkach a występujące szkodniki i choroby nie dają się zbyt mocno w znaki i nie zmniejszają drastycznie plonów Ponieważ owoce są bardzo smaczne duże zagrożenie dla plantacji stanowią ptaki. Ponadto rośliny atakują zmienniki, kwieciaki, zwójki i przędziorki. Choroby spotykane to rdza, brunatna plamistość, brunatna zgnilizna, leukostomoza. Spośród chorób niezwykle groźna jest zraza ogniowa. W przypadku jej wystąpienia powinno się cały chory krzew usunąć.

Copyright © 2005-2009 Szkółka Kąccy.